KATALOGLAR

KURUMSAL

İLETİŞİM

TR

EN

KABLOSUZ

OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ

Gelişen teknoloji ile birlikte kablosuz haberleşme her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Kablolu sistemler gerek yüksek kablo maliyetleri  gerekse montaj zorluğu gibi nedenlerden dolayı daha az tercih edilir olmuştur.

 

Kablosuz Haberleşme ihtiyacı, artan mobilite ve alt yapının olmadığı ortamlarda oluşan haberleşme ihtiyaçları ile paralel şekilde hızla artmaktadır. Kablosuz haberleşme birkaç farklı açıdan sınıflandırılabilir. Cihazların durumu, kullanılan frekans bandının lisanslı veya lisanssız oluşu, bant genişliği ve mesafe bunlardan bazılarıdır. Cihazların durumu dikkate alınarak yapılacak sınıflama şu şekildedir:

• Noktadan noktaya,

• Noktadan çok noktaya,

• Access point (erişim noktası) uygulamaları (roaming devices).

Otomasyon sistemlerinde PLC, SCADA, HMI Panel, Endüstriyel I/O ve sensörler kullanılmaktadır. Bu birimler arasındaki haberleşme protokolleri Modbus RTU, Modbus TCP/IP, PROFINET, DeviceNet gibi en çok kullanılan protokollerdir. Bu protokoller ile aktarılan dataların kablo ile taşınması için doğacak yüksek kablo maliyetleri, bakım ve montaj maliyetleri çok yüksek oranlardadır. Birimler arası mesafe, kilometre mesafelere çıktıkça bu maliyet farkı daha da büyümektedir. Herhangi bir arıza durumunda kablolu sistemlerde arızaya müdahale edilmesi kablosuz otomasyon sistemlerine göre daha zordur.

 

Gempa olarak RF, GPRS, 3G, 4.5G, Bluetooth, WiFi gibi konularda uzman kadro ve partnerlerimizle birlikte kablosuz çözümler sunmakta ve ürünler üretmekteyiz.

İLETİŞİM

Gempa Elektro Mekanik Mühendislik Ltd. Şti.

Dicle Caddesi Akarçay Sokak No: 3

Beysukent Çankaya Ankara

TEL: +90 312 426 1480

FAKS: +90 312 426 7393

email: info@gempanet.com.tr

 

LOCATION

Gempa Elektro Mekanik Mühendislik Ltd. Şti. © 2023